Every stoner should know the basic ins and outs of weed prices, especially the cost of cannabis by its weight in both ounces and grams. Whether you’re new to the cannabis world or a seasoned smoker looking to brush up on weed stats, it’s always good to stay up to date on your the measurements and market prices. When it comes to buying or weighing out a pound of weed, knowing some simple numbers can save you a lot of money in the long run! 

Photo: Unsplash

How much for a Pound of Weed in 2022

As of March 2022, the price of 1 pound of weed can range from around $1,500 to upwards of $2,200 in legalized states. In areas where weed is not legal yet, prices are usually doubled at around $3,000 – $4,000. Lots of people prefer to buy weed in bulky volumes, and for good reasons. It’s much cheaper and saves time consuming trips to dispensaries. If you have some extra money saved and you run out of eighth-ounces of flower way too quickly, you’ll thank yourself later for investing in a batch by the pound. You can invest the money you save into buying a new bong.

How Much Does a Pound of Weed Weigh? 

There are two measurement systems for breaking down the weight of weed by the pound. Since pounds (or lb) are harder to convert, ounces are more often used to determine the cost of weed by its weight. When purchasing small amounts of weed, people often measure their product in grams.

How Many Ounces in a Pound of Weed?

One pound of weed equals a whopping 16 ounces, or over 453 grams! That’s a lot of marijuana — imagine 453 well-packed joints as the visual equivalent. For reference, just one of those ounces of weed can be used to roll 28 hefty joints! Because so many joints and bowls can be made from this hefty amount, it’s a great way to give your friends some grassy gifts and brighten up any smoke sesh.

ounce of weed on scale
This ounce weighed out is big! Add fifteen more and it equals a pound! (Source: Seedfinder)

How many Grams of Weed in a Pound?

A pound of weed contains about 453 grams of weed.

With this much weed, you can roll about 453 one-gram joints, or pack around 1,000 bowls! While this sounds like a lot of weed, daily smokers might find themselves easily finishing a pound over a few months. In fact, the weed will stay fresh if sealed and kept relatively cool. If you’re not a daily user or 453 grams sounds like way too much, you can always start with a quarter pound of cannabis, which equals 113 grams!

Pound of Weed Cost Breakdown

  • 1 pound = 453 grams, or 16 ounces
  • 1 ounce = 28 grams 
  • 1/2 ounce = 14 grams
  • 1/4 ounce = 7 grams
  • 1/8 ounce = 3.5 grams

The average price of an eighth can range from $25 to $60 and up. Since there are 129 eighth-ounces of cannabis in every pound, buying one pound of quality weed at the rate of $40 per eighth would cost over $5,000! As a result, buying more cannabis can save you thousands of dollars over the years. Now that you’ve read up on the going rates and measurements of weed in bulk, soon you’ll be basking in lots of fresh greens!

Standard Weed Measurements

If that much herb sounds all too overwhelming, you can compare the most updated pricing in 2022 of the most common weed measurements: gram, eighth, quarter, half and an ounce.

Glow in the dark Monster Bong


Do you have more burning questions around cannabis?

Email us at [email protected] with your questions/topic suggestions and we will get back to you! 

close

Get our newest articles every Friday and 25% off in our online headshop

Related Posts